Historky o cukrovce

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

'Učebnicový text na straně Cukrovka


Koncert skupiny Chlejv – kytarista diabetik si během koncertu píchá inzulin. Dělá to již po několikáté, vždy to má velký ohlas a žádné komplikace. Dnes si opakovaně kontroloval hladinu cukru, měl jej v pořádku. Vbodne si inzulin na pódiu a po 20 min sóla se zhroutí v křečích. Je nalit sladkým čajem a probírá se. Po chvíli přijedší záchranka zjišťuje velmi nízkou hladinu cukru v krvi.

Výstupem je, že čas od aplikace k inzulinu k najedení musí být krátký.

Paní u školky Maminka přijede pro dceru do školky, opře se do futra dveří a opilecky zablábolí: "Já sy du pro Yvanku..." Učitelka na ní vyděšeně zírá a odmítne dítě vydat. Matka pokýve hlavou a odpotácí se do vozu, kde ulehne obličejem na volant. Učitelka volá manžela, ten poprosí aby k jeho ženě cukrovkářce zavolala záchranku. Nalézáme paní v hlubokém bezvědomí, které se upravuje po nitrožilní infuzi glukózy. Učitelka z MŠ zachránila dva životy najednou, kdyby dítě vydala a matka se rozjela ... (Zdroj Pleskot)

Výstupem je, že cukrovkář svoji hladinu cukru někdy nedokáže odhadnout a vypadá zcela jako opilý.

Vesuv Výzva pro 155: "cukrovkář v bezvědomí". Posádka - lékař a řidič přicházejí do bytu, rodina sedí u stolu a posílají je do ložnice, kde "Babičce nebylo dobře, takže jsme jí dali cukr". Lékař vstoupí do ložnice a v zápětí vyjde pobledlý ve tváři.Obrátí se řidiče s otázkou "Viděl jsi už Vesuv?". V obavě o duševní zdraví pana doktora vchází řidič do ložnice, kde vidí babičku, ležící na zádech. Na obličeji má nasypanou kopku moučkového cukru, skrz níž dýchá. Obláčky moučky, které vyfukuje, působí vskutku dojmem činné sopky. Rodina se tedy pokusila o první pomoc, ale babička jí naštěstí přežila. Bohužel při jiném obdobném případu byla kokakola nalita dívce do plic.

Výstupem je, že lidé v bezvědomí nemají jíst ani pít.

Potrestaný chlípník Pán v restauraci si objedná jídlo, ale když mu servírka přinese sodovku, vrhne se jí do výstřihu. Servírka ječí a agresor je po právu zneškodněn ostatními hosty. Když po výprasku zůstane ležet v bezvědomí, přivolaná záchranka zjišťuje nízkou hladinu cukru. Pán čekal na jídlo dlouho a první známkou poruchy vědomí bylo odpojení společenských norem.

Výstupem je, že příznaky snížené hladiny cukru mohou být barvité.

Agresivní babička Záchranáři přijedou k babičce, která se asi zapomněla najíst. Babička je sprostá, nadává jim, pere se s nimi … Jsou potřeba tři silní chlapi, aby tu vetchou stařenku zpacifikovali. Když se jim podaří jí dát cukr, babička se téměř okamžitě mění – je hodná, milá a moc se omlouvá, že na ně byla taková ošklivá… V jedné pražské čtvrti je cukrovkář, který se po rychlém poklesu cukru stává velice agresivní a manželka, když mu nestihne dát napít sladkého čaje včas, volá záchranku a utíká k sousedům. Rovněž zásah v cele, kde dostal cukrovkář nejdříve pendrekem je zdokumentován.

Ponaučení:Cukrovkáři jsou často považováni za agresivní opilce

V pohodě Záchranka přijíždí na místo a volající hlídka městské policie jim před domovními dveřmi oznamuje: "Paní má cukrovku, ale kolega jí už píchnul ten inzulín, takže už je to v pohodě..." Po vyběhnutí dvou pater nacházíme pacientku v úplném bezvědomí nereagující na podněty a zcela neměřitelnou hladinou cukru v krvi. naštěstí se paní probrala

Ponaučení: Inzulin je smrtící zbraň, nepoužívejte ho.

Šílenec na jižní spojce - hypoglykémie za volantem

Taky zavřeli cukrovkaře policajti, že je opilej ...--Gumetal 10. 1. 2012, 07:23 (CET)