Diskuse:Druhý krok - resuscitace

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

Časové ztráty oddalující zahájení resuscitace: zbytečné manipulace s postiženým (na většině postelí se dá účinně resuscitovat, není potřeba pacienta nikam stahovat). [1]

MUDr.Franěk hodnotí specifickou situaci - jednotlivý, slabý a nemotivovaný zachránce, dispečerka mu může pomoci jen správnou a důraznou instrukcí. Formulace je tedy správná - pokud je na místě jen jeden člověk a postel není extrémně úzká či extrémně pružná, je lepší začít na ní, než se hmoždit s 80 kg mrtvé váhy.

Víme, že případě tří a více lidí je stažení resuscitovaného z postele, případně odtažení na širší místo otázkou méně než 5 sekund (vzpomeňte si na příjezd posádky v cpr115.be).

Nemocniční postele jsou zcela použitelné, problémem bývá výška. U nespustitelné postele zaklekáváme přes hlavu resuscitovaného, tam je místo vždy. My prckové to máme těžké.

V případě zkoušení a inscenování simulací s pružnou postelí je třeba hodnotit samotnou kvalitu masáže a nevytvářet psychické bloky á la "na posteli se nedá resuscitovat".

Zkoušet mačkání figuríny na měkkém gauči je vhodné hodnotit jen s kvalitní monitorací, nakolik je masáž opravdu (ne)účinná.

Zvážit znění odstavce

Odstavec:  "Stlačování hrudníku a umělé vdechy přerušíme, pouze pokud se postižený začne probouzet: hýbat se, otevírat oči, normálně dýchat, ukončíme oživování. Pokud zůstává v bezvědomí ale normálně dýchá, udržujeme záklon hlavy a dech neustále kontrolujeme. Pozor, při dobře prováděné masáži se mohou objevit lapavé dechy (viz výše). Přerušení kvůli zpozorování nádechu je chyba! Člověk, který se stlačování nebrání vaši pomoc potřebuje!"

vedl některé účastníky k závěru, že  PŘI NORMÁLNÍM DÝCHÁNÍ SE PŘERUŠUJE RESUSCITACE. Zatím jsme odstavec neměnili Lyra a Robert--DRobert (diskuse) 12. 9. 2021, 16:33 (+03)