Neviditelný

Z Metodika ZDrSEM
(přesměrováno z Průhledný vrah)
Přejít na: navigace, hledání
pracovní logo

Na jaře tohoto roku zahájíme internetovou kampaň s pracovním názvem NEVIDITELNÝ. informující o nebezpečí a mýtech kolem oxidu uhelnatého, prozatím směřující k podpoře individuálního nákupu detektorů.

Kampaň je vedena os ZDrSEM - výuka první pomoci zážitkem www.zdrsem.cz . Otravy oxidem uhelnatým vidíme jako pole neorané a místy zvorané. Veřejnost není o nebezpečí informována, profesionálové leckdy poskytují zavádějící informace. Partnerem kampaně by měl být dTest, který bude případně zajišťovat spotřebitelské testování v ČR dostupných detektorů CO.

Předpokládáme postupné crowdsourcingové financování provozu stránek a testu detektorů podporu veřejnoprávních zdrojů, popřípadě distributorů zemního plynu. Kampaň nebude financována výrobci ani distributory detektorů CO.

Pracovní název

Původní název Průhledný vrah byl označen pro FB za problematický. Nyní používáme NEVIDITELNÝ

podtitul

má umožnit pochopit nebo zaujmout

Představení kampaně

Průhledný vrah se zrodil s vynálezem ohně. Každý plamen, kotel i cigareta, vypouští do vzduchu kolem i kysličník uhelnatý. Tichého zabijáka schopného zastavit dýchání uvnitř těla. Udusíme se bez varování. Zabolí hlava a přiškrcený mozek vypne. Známe ho dlouho a stále si o něm vyprávíme pohádky. Prý se plazí při zemi, barví nám tváře načerveno a není nebezpečný. Vlastně ani nevíme kolik lidí zabijí plynové kotle a ohřívače vody. Dobrý komín není úplnou jistotou. Stačí krátkodobá porucha tahu a neviditelný vstupuje do místnosti. Nevaruje nás ani zrak ani čich. Plynový oheň totiž nekouří. Kominíci, plynaři ani lékaři nás ochránit nestačí - potřebujeme nos na průhledného vraha - detektor kysličníku uhelnatého.

Facebooková stránka by měla postupně uveřejňovat jednotlivé příběhy lidí, kteří se otrávili kysličníkem uhelnatým a ne příkladech dokumentovat mýty a neznalosti kolem tohoto nebezpečí

Příběhy a vyústění

Tereza - ústřední story

Starší dámy a mladší slečny - tah komínu se mění s denní dobou

Holub v rouře - samotná revize nestačí

Uhlířova historka - počasí

Silvestr - příznaky nemusí lékaře vést k správné diagnoze

Ulejvák (každé ráno bolí třeťáka hlava a odpoledne se vrátí ze školy vysmátý, až další otrava v domě odhalí příčinu) - bolest hlavy je častý příznak

Digestoř a krb v luxusním bytě - problémem je proudění vzduchu v bytě

Schovaná karma - vlastnoruční omezení tahu

Po diskotéce - otrava CO může vypadat jako zfetování

Škvíra (mezi komínem a stěnou u revidované karmy)


O patro výš (historka chybí) - není ohrožen jen jeden byt ???

Pochybnosti

Oxid nebo kysličník

Zplodiny hoření jsou příliš odborně/knižně znějící

Financování projektu

Předpokládáme postupné crowdsourcingové financování provozu stránek a testu detektorů podporu veřejnoprávních zdrojů, popřípadě distributorů zemního plynu. Kampaň nebude financována výrobci ani distributory detektorů CO.

ALE: plynaři považují zemní plyn za bezpečný

magistrát?

Předpokládané náklady

cca 5 hodin start kampaně pak cca 2 hodiny týdně

Nápady do dalšího textu

Ani smrad ani dým

Komín žene vraha ven

Nevíme ani kolik nás zabije za rok. Lékař vyplní příčinu úmrtí stáří, infarkt, virózu. Za ním se vznáší průhledný vrah, kysličník uhelnatý z obyčejné karmy.

Otestujte si svého lékaře:

  • kolik jste diagnostikoval otrav CO?
  • jaké choroby může imitovat otrava CO?
  • poznáte třešňovou barvu kůže?
  • kolik z Vašich pacientů má karmu?

Dobrá a špatná karma

KARelMAcháček (Na začátku 20. století jeden bystrý a podnikavý mladý muž pochopil, jakou budoucnost mají v domácnostech plynové spotřebiče a začal je vyrábět. Ten chytrý a osvícený podnikatel se jmenoval Karel Macháček. Nejslavnějším z jeho výrobků je plochý průtokový ohřívač vody, obecně známý jako „karma“. Vyrábějí se dodnes.Doplňuji: Pod tímto názvem, vyráběl Karel Macháček také žehličky, sporáky, kamna, radiátory, pražiče kávy, opékače topinek,cukrářské pece, a ožehovače chlupů a peří !

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://www.ceskatelevize.cz/ porady/1095927644-kalendarium/ 206562235300043/ )

Foto

pohled do karmy

komíny

ohniště

výfuky

Zdrojoová stránka