Popálení, opaření

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

Autoři Barbara Nižnanská a Robert Pleskot

Metodika

Cíl tématu

- účastník si uvědomí závažnost popáleninového poranění a ví, jak riziko popálenin minimalizovat (prevence)

-účastník zná a je schopen provést správnou první pomoc. Popáleninu chladí a správně rozhodne, která popálenina už patří do nemocnice (a zda záchrankou nebo vlastním vozem). Popálený trup jen jednorázově ochladí. Hořícího člověka strhne na zem. Na delších kurzech - umí ošetřit méně závažné popáleniny.

Metodika a dramaturgie

Hlavním cílem výkladu popálenin je upozornit účastníky, že popálenina je těžké trauma, kterému lze často předejít. Pro pochopení a přijetí tohoto faktu můžeme použít fotky z popáleninové kliniky. Je potřeba být dostatečně emocionálně naléhavý, nicméně dávat pozor na reakce posluchačů. Někteří z nich mohou mít s popáleninami vlastní zkušenosti. Obvzláště rodiče nesou často fotky popálených dětí špatně. Je nutné předem upozornit, co budete promítat (že to jsou fotky těžce popálených dětí), a vysvětlit proč to promítáte - aby si lidé uvědomili, že popálenina může znamenat velmi těžké poškození, že jí lze předejít, a navíc že na fotkách se dá ukázat jak vypadá popálenina pro kterou je třeba volat záchranku. Během promítání je možné nechat účastníky hádat, co mohlo popáleninu způsobit. Když účastníci reagují a přemýšlí, snáší většinou promítání lépe. Je nutné si fotky projít předem, než je budeme promítat!

Popáleninová klinika FN Vinohrady rozjela projekt http://www.vagonari.cz/ , zaměřený na tenagery. Video Jedna blbá fotka má obrovskou sílu a je dobré ho šířit a používat. V drsnosti nepředčí soubor fotografií. Rozhovor o problému v DVTV je spíše informativní pro lektory

Zároveň při výkladu popálenin musíme vyvrátit mýty, které o popáleninách kolují. Hlavně se jedná o chlazení něčím jiným než studenou vodou. Nejčastěji to je led, ale může to být cokoli od mouky pře syrové maso po olej.

Na závěr nezapomeneme udělat krátké shrnutí, protože věcí, které v první pomoci s popáleninami děláme, není moc. Praktický výstup má tendenci se v bohatosti výkladu utopit, takže shrnutí je jednoznačně potřeba.

Interaktivní prvky/nácviky/simulace

Můžeme použít fotky z vinohradské kliniky popáleninové medicíny, které jsou k dispozici na webu (googlit "fotografie k výuce popálenin NAPLNO"). Lektor si musí ale být vědom, že jejich promítání může být psychicky náročné.

Jinak jsou popáleniny víceméně teoretické téma. Je možné ho uvést krátkou mikrosimulací, kdy vběhne do místnosti popálený lektor, ale toto slouží spíše pro vzbuzení účastníků a oživení kurzu, než pro nácvik nějaké konkrétní dovednosti. Nicméně popáleniny jsou vděčný úraz který můžeme zařazovat do simulací v průběhu kurzu. Maskujeme je buď pouze červeným líčidlem, nebo uděláme i puchýře z gelu na vlasy a papírového kapesníčku.

Odkazy

Pasti

Přílišná neznalost lektora. Nutnost znát obsah tématu a umět dobře argumentovat, proč některé postupy nejsou doporučené.

Obsah

Osnova výkladu

 • Popáleniny - vznik a prevence
 • Co s tím - sundat politý oděv, chlazení, sundání prstýnků a náramků
 • Rozlišení závažné x nezávažné popáleniny
 • Hoření, poleptání

Výklad pro studenty

 

Popálenina je těžké poranění, často zasahující hluboko do kůže. Obtížně se hojí. Těžká popálenina zničí vrstvu, ze které se kůže obnovuje. Pak je nutná obtížná, nákladná a dlouho trvající léčba. Popálení a opaření je časté u dětí, často mu lze předcházet. Nejúčinější strategií u popálenin a opaření je prevence. První pomoc spočívá v chlazení popálené plochy studenou vodou, ale je třeba dát pozor na podchlazení u malých dětí.

Popálení a opaření jsou nejstrašnějším úrazovým dějem. Dochází k nim často, ačkoliv se jim dá zabránit zvýšenou opatrností. Hojení je pomalé, bolestivé a zanechává znetvořující jizvy. Nehovoříme o popáleních od slunce, které jsou povrchové a hojí se dobře.

Fotografie popálenin a popis mechanismu jejich vzniku

Preventivní část - jak k tomu přijdu a jak tomu zabránit

Nejčastější opaření u malých dětí je polití horkou kávou nebo čajem. Hrnek s horkým nápojem by neměl být v dosahu dítěte. Rozhodně nepijte horkou kávu či čaj s dítětem v náručí. Ubrusy nejlépe nemít vůbec, nebo je mít dobře připevněné svorkami. Dítě za něj dříve či později zatáhne a svrhne na sebe vše co na stole je. Hrnce a pánve na sporáku stavět držadlem dozadu, je možné koupit ohrádku kolem vařiče. Nevařte s dítětem v náručí. Velké nebezpečí představuje varná konvice - věc která hučí, bliká, třese se a ještě z ní vede na zem šňůra, za kterou dítě může zatáhnout. Polití dítěte jedním litrem vařící vody vede k velmi těžkému až smrtelnému postižení. Dejte elektrickou šňůru tak, aby za ní nešlo tahat a strhnout ji tak dolů.

Další nebezpečí číhá v koupelně - pro děti i seniory. Páková baterie při náhodném pootočení či zapnutí naplní vanu téměř vroucí vodou. Snižte teplotu boileru, musíte vydržet maximálně horkou vodu na ruce déle než 30 vteřin, maximálně tedy cca 49 st.C. Při napouštění vody do vany, napouštějte nejprve studenou, potom teplou vodu. Zamezte dětem kontakt s kohoutky. Otestujte teplotu vody loktem před tím, než do vody položíte dítě. Nenechávejte děti samotné ve vaně (hrozí utopení či otevření pákové baterie jedním pohybem).

Při zásahu elektrickým proudem také vznikají těžké popáleniny. Používejte bezpečnostní krytky na zásuvky, pozor na volně položené kabely - děti jsou schopné kabel prokousnout.

Starší děti si začínají hrát s ohněm, lákají je dělobuchy a třaskaviny. Vhodná a včasná výchova riziko úrazu sníží.

Rozšíření preventivní části: Některé domácí chemické přípravky mohou způsobit popálení při kontaktu s kůží. Patří mezi ně mimo jiné čistící prostředky na odpady, trouby, louh, bělidla, čpavek, a baterie. Ukládejte tyto prostředky v bezpečí mimo dosah dětí.

Malé děti často umírají při požáru, neboť se snaží před kouřem a ohněm schovat pod postelí nebo ve skříni. Naučte děti aby se při takovéto situaci snažily utéct, ne se schovat. Zajistěte váš byt/dům kouřovými hlásiči. Hlásiče jednou měsíčně zkontrolujte a jednou ročně vyměňte baterie.

 

Co s tím:

Při polití horkou tekutinou - zajistěte zbytek tekutiny a okamžitě sundejte z postiženého politý oděv. Může se stát, že oblečení sundáte i se svrchní částí kůže, s tím se nedá nic dělat. Čím dřív oděv sundáte, tím dřív přestane teplo na kůži působit. Pokud si nejste jisti, jak oděv sundat - hlavně u malých dětí, která mají různá bodíčka a podobné oblečky - klidně dítě osprchujte studenou vodou a oblečení sundejte až potom.

Pokud člověk hoří, musíte ho okamžitě dostat na zem, tedy do lehu. Tím, že se dostane do horizontální polohy, sníží se riziko popálení dýchacích cest. To je jedno z nejproblematičtějších míst stran popálení. Válením se po zemi se plameny může zdařit udusit. Pokud máte při ruce klasickou starou vlněnou těžkou deku, celtu či podobný kus oblečení, můžete to na hořícího ležícího hodit, ale pozor - nynější deky z lehkých moderních materiálů velmi rychle hoří, ty nepoužívejte.

Přiškvařené oblečení naopak nestrhávejte, chlaďte kůži i s ním.

Všechny prsteny, náramky, hodinky, obuv atd. odstraňujeme dříve než vznikne otok, který by jejich sejmutí mohl bránit nebo způsobil přiškrcení.

Kdy volat záchranku?

 • Vždy, když je popálenina větší než dvě dlaně postiženého
 • Když je na jemných a choulostivých částech těla - obličej, genitálie, plosky nohou, větší popáleniny dlaní.
 • Když je popálenina hluboká - jsou na ní velké puchýře či je stržená horní část kůže, pokožka vypadá "lesklá", hladká, živě červená. Pokud je kůže uprostřed opařené plochy bílá, je popálenina vážná. Stejně tak když je popálené místo nebolestivé či bolestivost neodpovídá tomu, jak popálenina vypadá.
 • Vždy je lepší úraz přecenit, než podcenit. U popálenin hraje velkou roli čas - čím dříve se postižený do popáleninového centra dostane, tím lépe. Pokud váháte, radši sanitku zavolejte.

Co dělat do příjezdu záchranky?

Základní první pomocí je chladit pod tekoucí vodou - a to okamžitě, ještě před zavoláním záchranky! Voda by měla být studená, ale ne ledová. Rozhodně nikdy nechladit ledem či sněhem - popálenina se tím může ještě zhoršit. Obličej, krk a končetiny můžete chladit, dokud to postiženému je příjemné. Velké popálené plochy na trupu a zádech jen jednorázově zchlaďte - v řádu vteřin postiženého osprchujte studenou vodou, pak ho zabalte např. do čistého prostěradla a čekejte na záchranku. Čím menší a mladší člověk je, a čím popálená plocha je rozsáhlejší, tím kratší dobu chlaďte - u dětí hrozí podchlazení. Děti mají obecně horší schopnost termoregulace, která je navíc dále poškozena popáleninou. Už se stalo, že záchranáři popálené dítě celé zabalili do chladících roušek - dítě následně zemřelo na podchlazení. Nicméně obličej, krk a končetiny můžete chladit bez omezení.

Co s popáleninou, která není tak vážná?

Pokud se rozhodnete o popáleninu starat sami, chlaďte ji co nejdéle. Dobré je chladit opakovaně. Důsledné chlazení může zrychlit hojení popáleniny zhruba o třetinu! Na čerstvou popáleninu nic nemažte, stejně byste to opakovaným chlazením smyli. Když už je popálenina starší, na kůži se vytvoří strup, je možné jej často promazávat mastí - např. Calcium Panthothenicum, pro urychlení hojení.

Shrnutí

Popáleninám jde často předejít, bacha zejména na horké nápoje a jídlo.

Lze-li sundat zasažený oděv, udělej to. Popálené místo chlaď. Velké popáleniny na trupu jen jednorázově schlaď v řádu sekund. Do nemocnice patří popáleniny větší než 2 dlaně postiženého, popáleniny na problematických místech a popáleniny hluboké (stržená kůže, velké puchýře, bílé necitlivé...)

Časté lstivé otázky studentů

Proč nechladit ledem či sněhem?

Při chlazení ledem, sněhem či vodou, která je studenější než 8st.C, dochází vlivem chladu k zúžení cév které do popálené plochy vedou. Nedostatečné prokrvení znamená horší výživu a horší odvádění tepla, které je v kůži naakumulováno, a popálenina se prohlubuje.

Proč trup jen jednorázově zchladit?

Ze dvou důvodů. První je stejný jako proč nechladit sněhem či ledem - popálená plocha je tak velká, že její ochlazení má za následek zhoršené prokrvení a prohlubování popáleniny. Za druhé popálená plocha je zřejmě velká, hrozí tedy podchlazení postiženého, zvláště jedná-li se o dítě.

Proč je vážná bílá a nebolestivá popálenina ?

Když je tepelné poškození hluboké, došlo k poškození cévní a nervové podkožní sítě. Do popáleného místa nejde žádná krev - popálenina se jeví bělavá a neodchází z ní žádné nervové impulzy, protože nervy jsou poškozené - tedy nebolí. Neznamená to ale rozhodně, že červená a bolestivá popálenina je lehká!

Proč neučíme určovat stupně popálenin?

Dělení popálenin na stupně je problematické, protože popálenina se vyvíjí v čase. V okamžiku úrazu nelze s jistotou říci, který stupeň popáleniny to je, a hlavně to nemá pro první pomoc žádný význam. Dle mezinárodních doporučení se navíc popáleniny dělí jen na povrchové a hluboké, podle toho, jestli došlo ke zničení kůže v celé tloušťce, a tedy i bazální vrstvy kůže. To je ta část kůže, ze které se rodí další kožní buňky. Pokud dojde k jejímu zničení, jedná a o popáleninu hlubokou. Nová kůže už tam nenaroste. Buď může naroste z okrajů, pokud je poškození dostatečně malé, nebo se musí přistoupit k operaci. Nejčastější je transplantace kůže.

Jak se léčí těžká popálenina? Co ta transplantace kůže?

Pokud došlo ve větším rozsahu ke zničení základní vrstvy kůže, musí se kůže přenést z jiného místa na těle. Transplantace cizí kůže není u popálenin možná. U popáleného je potřeba na jiném, zdravém místě (často stehna, hýždě) sejmout povrchní vrstva kůže a přenese se na popálenou plochu. Jiná než vlastní kůže se může použít pouze jako dočasný kryt. Problémem plošných popálenin je tedy minimální zdravá plocha, ze které je možno brát náhradní kůži. Plnohodnotná umělá kůže zatím neexistuje, velmi drahé náhrady jsou zatím rovněž dočasné.

Rozšiřující obsah pro lektory

Faktory určující hloubku popáleniny:

Při vzniku popáleniny nehraje roli jen to, jakou teplotou se člověk popálí, ale i po jakou dobu tato teplota na tělo působí. Je tedy možné se popálit i relativně nízkou teplotou, pokud působí po dostatečně dlouhou dobu.

Pro představu o teplotách a časech, které stačí pro vytvoření HLUBOKÉ popáleniny, se podívejte na následující tabulku:

teplota tekutiny       čas
70 stupňů               2 sekundy
53 stupňů               1 minuta
49 stupňů               10 minut

Faktory určující závažnost popáleniny pro pacienta:

 • věk: malé děti jsou mnohem zranitelnější než dospělí. Pro kritickou popáleninu, která je ohrožuje na životě, stačí menší popálená plocha (i relativně, nejen absolutně)
 • rozsah - samozřejmě že čím větší rozsah, tím horší prognóza. U dětí je závažná popálenina při postižení pěti procent povrchu těla, kritická při postižení 15 procent. U dospělého je to 20 procent na závažnou popáleninu a 40 procent na kritickou.
 • hloubka - dříve se dělilo do tří stupňů, přičemž druhý stupeň se dělí na podstupně IIa a IIb. Právě přechod mezi těmito dvěmi stupni je to hlavní a důležité, vyjadřuje totiž poškození bazální - zárodečné - vrstvy kůže. Při stupni IIa je bazální vrstva zachována (alespoň okolo vlasových a chlupových váčků a mazových žlázek) a je šance, že kůže se sama znovu obnoví. U popáleniny IIb je zárodečná vrstva zničena a může být nutná transplantace kůže. Nyní se dle mezinárodní klasifikace má používat dělení popálenin na povrchové a hluboké.
 • lokalizace - nejnebezpečnější je popálení dýchacích cest. Velmi závažné je popálení krku či končetin "kolem dokola", ze všech stran. Popálená kůže ztvrdne a vznikající otok stlačuje žíly a dýchací trubice. Následkem může být velmi rychle bezvědomí a smrt. Při cirkulárních popáleninách krku a končetin se tedy jako urgentní výkon musí provést uvolňující nářezy - naříznutí kůže klikatým řezem. To je vidět i na fotkách z vinohradské popáleninové kliniky u zasažení vysokým napětím, fotka zuhelnatělé ruky.

Proč mohou lidé na popáleninu zemřít, když to postihuje jen kůži:

Kůže je samostatným orgánem zajišťujícím obranyschopnost těla, regulaci tělesné teploty a hospodaření s tělesnými tekutinami. Při větším rozsahu popáleniny (u dospělých cca nad 20 procent popálené plochy, u dětí nad 5 procent!) hrozí rozvoj popáleninového šoku. Dojde k obrovským ztrátám tekutin a poruše prokrvení orgánů. Následkem může být poškození životně důležitých orgánů (nejčastěji plic, ledvin nebo trávícího traktu). Navíc popálená kůže ztrácí svou funkci přirozené bariéry proti infekcím, které nemusí být zvládnutelné antibiotiky.

Léčba popálenin v ČR: V České republice je každý rok léčeno pro popálení asi 1 % populace, z toho 97 % ambulantně a 3 % jsou hospitalizována. Z celkového počtu popálených představují děti 40 % postižených.

Méně závažné popáleniny se ošetřují na chirurgických pracovištích, pokud jedeme do nemocnice sami, a nemáme v okolí popáleninovou kliniku (viz dále), tak jedeme na chirurgickou ambulanci. Těžší případy popálenin se směřují do popáleninových center, která jsou v ČR tři - v Praze, Brně a Ostravě.

Léčba popálenin je extrémně drahá, komplikovaná a trvá velice dlouho. Obrovská plocha poraněné kůže neustále ztrácí bílkoviny, vodu a minerály. Infekce je obrovským problémem. Popálený se postupně "okrajuje" na zdravých místech a jeho kůže se transplantuje na popáleniny. Opakované operace, převazy v anestezii, bolest. Hojení u hlubších popálenin probíhá jizvou. Jizevnatá tkáň se svrašťuje, deformuje tělo. Rehabilitace jsou vysoce bolestivé. U většiny velkoplošně popálených následují další operace kvůli jizvám.

Prevence v heslech

Tento text vyvěste v učebně, nabízejte jako leták

SMRT A ZNETVOŘENÍ

 • Nenechávejte v dosahu dětí elektrické šňůry od spotřebičů, zejména rychlovarné konvice. Děti za ně rády tahají.
 • Nevařte s dítětem v náručí. Nepijte horké nápoje (kávu, čaj), nebo nejezte horkou polévku s dítětem v náručí.
 • Při vaření otočte hrnce a pánve, tak aby držáky byly z dosahu dítěte. Vařte na vzdálenějších hořácích.
 • Omezte výskyt hraček v kuchyni pří vaření. Při přenášení horkého jídla byste o ně mohli zakopnout.
 • Snižte teplotu boileru. Musíte vydržet maximálně horkou vodu na ruce déle než 30 vteřin.
 • Ubrus připevněte úchyty nebo ho nepoužívejte vůbec. Děti za něj jednou určitě zatáhnou a strhnou horký nápoj nebo jídlo na svou hlavu.
 • Děti vždy pečlivě hlídejte u ohýnků. Nechtěný pád do ohně může způsobit celoživotní bolest. Pozor také dávejte u vypalování trávy a používání různých pyrotechnických pomůcek.
 • Některé domácí chemické přípravky mohou způsobit popálení při kontaktu s kůží. Patří mezi ně mimo jiné čistící prostředky na odpady a trouby, louh, bělidla, čpavek, a baterie. Ukládejte tyto prostředky v bezpečí mimo dosah dětí.

Nechte si poradit

 • Při napouštění vody do vany napouštějte nejprve studenou, potom teplou vodu. Zamezte dětem kontakt s kohoutky.
 • Otestujte teplotu vody loktem před tím, než do vody položíte dítě.
 • Nenechávejte děti samotné ve vaně (utopení či otevření pákové baterie jedním pohybem)
 • Udržujte zápalky a zapalovače mimo dosah dětí.
 • Zamezte dětem přístup k troubám a sporákům.
 • Dbejte na to, aby teplota ohřívání na vašem bojleru nebyla nastavena moc vysoko. Teplota by měla být maximálně 49°C.
 • Pokud máte doma benzín či jiné hořlaviny, dbejte na to aby byly bezpečně uloženy, mimo dosah dětí, v dobře větraném prostředí a mimo nebezpečí vznícení.
 • Malé děti často umírají při požáru, neboť se snaží před kouřem a ohněm schovat pod postelí nebo ve skříni. Naučte děti, aby se při takovéto situaci snažily utéct, ne se schovat.
 • Elektrické zásuvky zajistěte kryty nebo záslepkami.
 • Zajistěte váš byt/dům kouřovými hlásiči. Hlásiče jednou měsíčně zkontrolujte a jednou ročně vyměňte baterie.

Autoři Barbara Nižnanská a Robert Pleskot