Obtížné dýchání

Z Metodika ZDrSEM
Verze z 4. 1. 2023, 21:34, kterou vytvořil Bara (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor Barbara Nižnanská

Metodika

Cíl tématu

Účastník u náhle vzniklé dušnosti, která v klidu neodezní, zavolá záchranku. Rozpozná závažné dušení cizím tělesem a umí správný postup.

Účastník se dušného nemocného vyptá na onemocnění a případně mu asistuje s podáním předepsané medikace.

Metodika a dramaturgie

Obtížné dýchání je obtížné téma, které v sobě zahrnuje vícero stavů. Je vhodné naznačit studentům na počátku výkladu spektrum příčin od hysterie k selhání srdce, aby pochopili, že diagnostika může být nad jejich síly. Výklad by rozhodně neměl sklouznout pouze k astma bronchiale! Je nutné zdůraznit, že obtížné dýchání může signalizovat i velmi závažný stav vyžadující okamžitou pomoc. Předveďte úlevovou polohu.

Interaktivní prvky/nácviky/simulace

Je možné začít simulací 1:1, kdy každému zadáme jiný důvod proč je dušný. Druhou variantou je, že všichni přítomní lektoři simulují jeden ze stavů, kdy je přítomna dušnost, a účastníci kolují v menších skupinkách, krátce zasáhnou a dostanou zpětnou vazbu a výklad.

 • Zadání pro figuranty:
  • v jedné ruce tikťaky druhou se držíš za krk, kulíš oči, kašleš potichu, nebo vůbec ne - cizí těleso
  • sedíš opřený, pokud umíš, můžeš při výdechu sípat, léčíš se s tím, léky nemáš u sebe - astma bronchiale
  • z ničeho nic se ti začalo špatně dýchat, držíš si ruku na hrudníku, na cílený dotaz udáváš i tlak na hrudi - infarkt myokardu
  • právě jsi vystoupila z dálkového autobusu (přejezd 12 hod) - plicní embolie
  • z ničeho nic se ti začalo špatně dýchat, brní tě ruce a obličej - nejasná příčina, hyperventilace
  • čistil jsi sprayem sklo a začal jsi se dusit, nejsi na nic alergický
  • byli jste venku a začal jsi se dusit, jsi alergický na kvetoucí trávy

Po skončení simulace necháme zachránce říct, co bylo postiženým - že se jim špatně dýchalo a na co přišli: vznikne nám na tabuli seznam příčin. Pokud si zachránci nejsou jistí, nebo diagnostikují mylně, vždy je lépe podporovat myšlenku - nechme to na lékaři.

 • příčiny postupně procházíme a upřesňujeme první pomoc. Některé stavy (cizí těleso, infarkt, ...) vlastně opakujeme.co se neprobralo, je Astma - to trochu rozebereme, ale není to rozhodně přednáška jen o Astma! Pozor, občas mají účastníci tendenci se na tom zaseknout, ptají se.. je na lektorovi aby už neproduktivní debatu utnul a zopakoval možné příčiny a první pomoc. Na konci udělat shrnutí ve smyslu - pozor na vlastní bezpečnost. první pomoc - až na výjimky volat záchranku.
 • Nebo rovnou řekneme, že téma je obtížné dýchání - popíšeme jak to může vypadat a pak je necháme vymyslet příčiny, proč by mohl člověk obtížně dýchat. Pak je možné pouze zdůraznit příznaky závažné dušnosti a do podrobností nezabíhat.

Pasti

Obsah

Osnova výkladu

 • Jak to vypadá - náhlé obtížné dýchání, kašel, nemůže doříct větu..
 • Kterak k tomu přijdu - co je příčinou? nehrozí to i tobě?
 • Co s tím - můžeš nějak pomoci? Kdy mlátit do zad, kdy nechat uklidnit a kdy volat 155...
 • Otázky, shrnutí

Výklad pro studenty

Souhrn

Dýchání je základní životní funkce, je nutné k dostatečnému okysličování krve. Dýchací obtíže mohou mít mnoho příčin, od "obyčejného" zakuckání se, duševní tísně až po selhávání srdce. Některé stavy jde řešit na místě, některé naopak ohrožují život postiženého a okamžitá pomoc lékaře je nutná.

Jak to vypadá, jak to poznáte?

Jakékoli náhle vzniklé problémy s dýcháním. Pocit nedostatku dechu je velice častý. Medicínsky se nazývá dušnost a je součástí mnoha onemocnění. Je zhoršován strachem, takže často dochází k bludnému kruhu dalšího zhoršování.

Při závažném stavu postižený není schopen doříct větu. Může usilovně kašlat, být fialový, brunátný. Dýchání může být hlasité - slyšitelné pískání, sípání, chrapot, chrčení. Postupná změna stavu vědomí (únava, malátnost, spavost)jasně ukazuje na závažnost stavu.

Kterak k tomu přijdu - příčiny obtížného dýchání

 • nadýchání se dráždivých látek, kouře, výparů z kyselin a dalších chemických látek? Pozor, může to hrozit i vám!
 • vdechnutí cizího tělesa? Jedl než se začal dusit? Usilovně kašle?
 • léčí se s astma bronchiale?
 • Otéká v obličeji, má nateklá víčka, krk? Je na něco těžce alergický?
 • úraz - náraz do hrudníku? Nemá někde díru do hrudi?
 • náhle se postiženému začalo špatně dýchat, bolí ho na hrudi, stav se během minut nelepší? Může to být od srdce či např. plicní embolie

Co s tím?

Obecně: čerstvý vzduch a úlevová poloha - zapřené ruce o stůl, židli..., či na všech čtyřech "jako pejsek" (v kleku na kolenou a dlaních). Co nejvíce zklidnit, ve většině případů volat 155. Nenuťte lidi s dušností ležet, vždy jim umožněte posazení s opřenými zády.

 • Nadýchání se dráždivých látek, kouře, výparů z kyselin..:

Vlastní bezpečnost! Vyvést na čerstvý vzduch, popř. otevřít okna, dveře. Pokud se dýchání neuklidní, stále škrábe a pálí v krku či je postižený "divný" - volej sanitku.

 • Vdechnutí cizího tělesa?

První pomoc už znáte (viz cizí těleso) - 5x pořádný úder mezi lopatky, 5x heimlichův hmat (NE u dětí a těhotných)

 • Léčí se s astma?

Má-li u sebe léky pro případ záchvatu, dejte mu je do ruky, musí být ještě schopen si je sám aplikovat. Nikdy nepodávejte cizí léky a nikdy je neaplikujte vy.

 • Otéká v obličeji, má nateklá víčka, krk?

Možná těžká alergická reakce. Zavolej 155. Máš-li, podej Zyrtec, Zodac 1 tbl rozkousat. Pokud má u sebe Epipen (adrenalinové pero), dej mu ho do ruky. Více viz Alergie.

 • Úraz

Předcházel stavu náraz do hrudníku? Zkontroluj zda nemá citlivý hrudník nebo dokonce díru do hrudi. Případnou díru zkusit zakrýt dlaní (v rukavici), jestli to bude lepší. Vždy volat 155. Více viz úrazy hrudníku.

 • Obtížné dýchání plus bolest na hrudi

uklidnit, posadit, dát rozžvýkat tbl acylpirinu a rychle volat 155.

Náhle vzniklý stav obtížného dýchání, dušnosti, může mít mnoho dalších příčin. Vždy je to však velmi závažné! Nezjistíš-li příčinu a stav se v klidu během minut nelepší, volej honem 155!

Shrnutí

Zkus zjistit příčinu stavu, dej pozor na vlastní bezpečnost. Postižený ať je v klidu, pomoci může poloha v sedě, s opřenými končetinami. Bedlivě ho sleduj, stav se může dále zhoršovat.

Časté lstivé otázky studentů

Proč fixace rukou v úlevové poloze? Na hrudníku máme svaly, které jsou na jedné straně připevněné na hrudník a na druhé straně na ruce. Normálně nám tyto svaly slouží k pohybu rukou (předvedeme:). Když zafixujeme ruce (něčeho se chytíme, opřeme se), hýbají tyto svaly s hrudníkem a pomáhají k jeho roztažení - tedy k nádechu.

Proč se nesmí při dušnosti lehat? Obecně se dýchá lépe v sedě, bránice není stlačována břišními útrobami. Obtížné dýchání při selhávajícím srdci se při lehnutí může velmi zhoršit. Dušnost je způsobena "zalitím" srdce krví, kterou srdce není schopné přečerpávat. Pokud pacient volí polohu v leže sám, nijak ho neohrožuje. Nikdy však do ní lidi neukládejme proti jejich vůli.

Rozšiřující obsah pro lektory

TYTO INFORMACE NEJSOU DOSTATEČNÝM PODKLADEM PRO DIAGNOSTIKU NA ULICI!

Astma - celý název Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že dochází k záchvatům dušnosti na podkladě zúžení dýchacích cest. Astmatem trpí v ČR 6% lidí a na astmatický záchvat umře ročně 100 lidí. V posledních letech množství mírně stoupá.

Akutní záchvat astmatu může být vyprovokován prachem, pylem, roztoči ale i stresem či chladem. Při akutním záchvatu dojde k obdobě "alergické reakce", ale v plicích. Průdušky ze zúží,otékají a kolabují. Většinou je člověk schopen se nadechnout, hraje roli že nádech je aktivní děj - hrudník rozepínáme svaly. Při výdechu ovšem průdušky kolabují díky tlaku, který je na ně vyvinut, a to dříve, než se vzduch dostane z plicních sklípků. Proto má většina lidí s astmatických záchvatem problém při výdechu, ten je prodloužený a provázený pískoty. Na vzniku astma se podílí více faktorů (mluvíme o "multifaktoriálním" onemocnění). Je to alergie, atopický ekzém, vrozené/dědičné predispozice a další. Je to chronické onemocnění které může vzniknout v jakémkoli věku. Nejde zcela vyléčit, ale dlouhodobou léčbou jde významě ovlivnit. Dlohodobá léčba spočívá v přerušení zánětlivých procesů, ke kterým v průduškách dochází (léky: kortikosteroidy, hlavně inhalační) a v dlouhodobém pomalém roztahování průdušek (léky: bronchodilatancia - beta 2 mimetika, theophyliny).

Léčba akutního záchvatu spočívá v rychlém roztáhnutí a uvolnění průdušek - rychle působící beta2mimetika (např.Ventolin). Vedlejším nežádoucím účinkem tohoto léku je jeho vliv na srdce - zrychluje srdeční činnost, mění srdeční rytmus. U lidí s onemocněním srdce by neměl být používán - proto nikdy nepodáváme cizí léky,ačkoli nám tvrdí, že to je "přesně na to".

Hyperventilace Jde o stresovou reakci, člověka zachvátí panika a on začne zrychleně a více dýchat. Dojde ke snížení hladiny CO2 v krvi, což vede k tomu, že krev se stane zásaditější. Příznaky tohoto stavu jsou: roztřesenost, závratě, pocit nedostatku dechu, mravenčení až brnění v prstech, slabost v nohou, bušení srdce, rozmazané vidění, studené vlhké dlaně, ztuhlost svalů, křeče chodidel, dlaní i dalších svalů. Tyto příznaky vedou k panice a prohloubení hyperventilace. Nekorigovaný stav může vést až k celotělovým křečím a/nebo kolapsu.

Snažíme se dýchání zpomalit, popř. jinak zvednout hladinu CO2 - např. dýcháním do pytlíku (dýcháme opakovaně ten samý vzduch). To ale většinou nepůsobí na postiženého úplně dobrým a uklidňujícím dojmem. Je možné nechat ho dýchat do spojených dlaní - jako když "houkáte" na spojené ruce. Někdy stačí opakovaně upozorňovat na hyperventilaci a nechat postiženého tlumit podvědomé zvyšování dechové frekence. Musíte ovšem mít důvěru pacienta, která se nezíská suchým sdělením "jste cvok, nic Vám néni". Pozor, hyperventilace může být vyvolána infarktem, embolií do plic nebo jiným závažným stavem! Člověk je vyděšený, bojí se o život... Radši zavolejte 155, klidně si nechte vynadat.

Plicní embolie Do plicního krevního řečiště vletí krevní sraženina, která ho ucpe. Krev se tedy nemůže dostat k plicním sklípkům, kde by nabrala čerstvý kyslík, a stagnuje. Projevuje se to náhle vzniklou bolestí na hrudi a dušností - pocitem nedostatku dechu. Může se projevit u lidí s otokem lýtek, zánětem žil nebo jen po dlouhém sedění v letadle či autobuse. Všechny tyto stavy jsou příčinou zpomalení toku krve v lýtkách a snadnou tvorbou sraženiny.

Pozor! v dnešní době se embolie projevuje u mladých holek, které berou hormonální antikoncepci. Pokud k tomu navíc kouří či mají znehybněnou dolní končetinu (např. v sádře), je embolie reálnou možností. Stejně tak u lidí, kteří mají vrozenou mutaci krevní srážlivosti a krevní sraženiny se jim tvoří daleko snáze a častěji - tzv. Leydenská mutace. Tuto mutaci má 5% populace!

První pomocí je zajistit co nejrychleji příjezd záchranky, jde o čas. V nemocnici mohou podat léky, které možná krevní sraženinu rozpustí. Čím dříve se tak stane, tím větší šanci postižený má.


    Autor Barbara Nižnanská