Metodika:Portál Metodika

Z Metodika ZDrSEM
Verze z 26. 3. 2024, 20:57, kterou vytvořil DRobert (diskuse | příspěvky) (Rozhovor s dr. Zajíčkem, přednostou kliniky popáleninové medicíny Královské Vinohrady)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Tato stránka odkazuje na webové stránky, které lektor první pomoci může použít při své práci, naleznete zde šíře zaměřené odkazy, tématické jsou na příslušných stránkách serveru metodika.zdrsem.cz


Vzdělávací programy pro samostatné použití

  • Sanitka2 Interaktivní video (dušení dítěte, úraz, infarkt, kolaps-křeče celého těla, popálení, autonehoda) Vytvořeno Vzdělávacím centrem pražské ZZS.Doporučujeme (jeden z mála přínosů seriálu Sanitka 2)!
  • Bernardýn Benny on-line kurz pro děti a duchem mladé. Asociace "Záchranný kruh", ZDrSEM spolupracoval na textech


Příručky první pomoci


Metodické materiály

Prohlédněte si a stáhněte videa

1. Kardiopulmonální resuscitace doporučujeme
2. Pravidla FIS
3. Rizika pohybu v horách
4. První pomoc v tělesné výchově
5. Použití resuscitační masky
6. Zdravý životní styl ve školách z pohledu bezpečnosti
  • První pomoc prožitkem - metodické materiály pro výchovu na školách z dílny Pavly Trčkové, Ondřeje Fraňka a dalších kolem spolku Mimoni

Soubory videí
Laická a odborná resuscitace

Guidelines 2021

 

  • Výukové video resuscitace belgických hasičů záchranářů, je klíčovým materiálem ve výuce resuscitace. Bohužel originální doména cpr112.be je zrušena, video je z hlediska GL2021 zastaralé. Podle našeho názoru se stále jedná výborně provedené výukové video od prvotního spatření až po odvoz záchrannou službou. Jedinou chybou je použití přístroje k hypotermii v 12:25. S tímto vysvětlením je video stále velmi vhodné k výukovým účelům. Promítnutí může završit komplexní výuku, v připadě nedostatku času, lze 15 minutovým videem a následnou alespoň 20 minutovou diskusí udělat sice nezážitkový ale v půlhodině ucelený vhled do problematiky resuscitace.
  • Metronomem k resuscitaci se může stát nejen popíkové Staying alive (BeeGees), ale i tvrdší Another One Bites The Dust (Queens), jehož text (volně přeloženo "Další žere hlínu ...") je přímo určen pro vyhořelé záchranáře. Výběr písní je veliký
  • Lapavé dechy během resuscitace Pozoruhodné video projektu První pomoc prožitkem (Ve škole i mimo ni, zs). Dr.Franěk zde velmi realisticky předvádí lapavé dechy před zahájením i během samotné resuscitace.

Dopravní nehody - informace a prevence

  • Poetické doporučení k používání pásů


Prevence úrazů dětí

  • Bezpečnostní audit domova - přínosná příručka pro rodiče - nejvíc úrazů se stává v domácnosti a najít pasti na Vaše dítě nemusí být snadné. Vydala společnost Dětství bez úrazu

Zákonné normy

1. ledna 2014 vstoupila v platnost novela Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti.

Tato novela s číslem 422/2013 Sb. mění vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb., (a její pozdější měny č. 148/2004 Sb. a 320/2010 Sb.), přičemž paragrafy 1 až 10 původní vyhlášky, týkající se umístění zotavovací akce, prostorových podmínek, ubytování, zásobování vodou, odstraňování odpadu, stravování a režimu dne na zotavovacích akcích zůstávají beze změn. Změny se týkají výhradně příloh.

106/2001 Sb - VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotnictví ze dne 2. března 2001 o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti - Změna: 422/2013 Sb. změny vyznačeny zeleně, článek k novelizaci

Vyhláška o první pomoci, nyní platná na Slovensku, která může velmi rychle platit i u nás

Dále ZÁKON č. 258/2000 Sb a zákon o autoškole

Práce 155

http://www.ppomoc.cz/nahravky-155/ Nahrávky vznikaly ve studiu, ale operátorky jsou skutečné operátorky ze záchranky, aktéři jsou najatí herci, doplněné efekty.

Blog záchranáře Jana Bradny, velmi lidský a výborně psaný

Metodické cvičení pražská 155


Podchlazení

Přednáška Ladislava Siegera - polárník, nelékař, praktické informace


Popáleniny

Fotografie popálenin a popis mechanismu jejich vzniku

web http://www.vagonari.cz/ , zaměřený na tenagery. Video Jedna blbá fotka má obrovskou sílu a je dobré ho šířit a používat. V drsnosti nepředčí soubor fotografií. Rozhovor o problému v DVTV je spíše informativní pro lektory

  • Rozhovor s dr. Zajíčkem - přednostou kliniky popáleninové medicíny Královské Vinohrady (Praha). Pro vhled do popáleninové medicíny je to pro lektory první pomoci megadoporučeníhodné k poslechu.

Další odkazy

naleznete u konkrétních témat, zde jen některé často odkazované

Krvácení ze stehenní tepny v realitě

Tucet příčin a jedna navíc MUDr. Robert Pleskot uvádí příčiny poruchy vědomí snáze zapamatovatelnou formou.

Použití laické injekční stříkačky s adrenalinem při alergickém šoku - video

Virální písnička na videu o mrtvici (anglicky Postup FAST)

Virtuální prohlídka vrtulníku liberecké záchranky

Sbírka mýtů o první pomoci autoři ZDrSEM  a jiná sbírka mýtů autor Michal Macourek

Dopravní výchova pro děti Aplikaci vydala Asociace Záchranný kruh, určena pro telefony s OS Android a Apple iOS. Lze ji stahovat i na SD karty. Její kvalitu dosud neznáme.

Vhodné na samostatný úvod dopravní nehody- dobře ukázaná bezpečnost TV Mall

Obsah autolékárničky s návodem k použití. Prezentační show ve stylu Horsta Fuchse - video projektu První pomoc prožitkem (Ve škole i mimo ni, zs).

Pakárny na konec

https://www.youtube.com/watch?v=7XKApM_s0Sg

https://www.youtube.com/watch?v=7XKApM_s0Sg

https://www.youtube.com/watch?v=qJAaI6iGCOk