Jak editovat stránku?

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

Cože je to ta wiki?

Nebudu psát přesnou definici, ale zkusím to nějak zjednodušit. V zásadě jde o jakousi veřejně přístupnou elektronickou encyklopedii do které může zapisovat každý.

1.krok: Rozhlédni

Funguje to jako každý web - klikáte na odkazy a ono to někam dál skočí. Pro první krok si nemusíte všímat klikacích záložek nahoře, ani odkazů v pravém horním rohu.

2.krok: Reaguj

Na diskusi u každé stránky můžete sami cokoliv připsat. Jak na to:

  • musíte se nejdřív přihlásit - to uděláte kliknutím na odkaz přihlásit se úplně vpravo nahoře
    • Pokud se přihlašujete poprvé vyplněte heslo 2x(můžete přidat i email a skutečné jméno) a klikněte na vytvořit nový účet(jméno a heslo si zvolte co je libo, ale bude fajn když ze jména poznáme o koho jde)
    • Pokud už jste si účet vytvořili tak vyplňte pouze první dvě políčka(jméno/heslo) a klikněte na 'Přihlašte se'
  • Nyní se můžete po wiki pohybovat úplně stejně jako předtím, ale navíc po kliknutí na záložku 'editovat' se vám otevře stránka s editačním oknem

3.krok: Rozmýšlej

Než se vrhnete na editování stránek doporučuji vyrazit na Metodika:Pískoviště a vyzkoušet si editování nejdříve tam. V zásadě je to velmi jednoduché. V okně opravíte text jak chxete a následně dole kliknete na uložit změny. Pokud jste opravovali jenom nějaké překlepy nebo nepodstatnou drobnost tak zaškrtněte políčko 'Tato změna je malá editace'. Jak udělat nějaký text tučně nebo jinak formátovat text se můžete podívat buď u již napsaných textů nebo kliknutím na odkaz 'Pomoc při editování', který najdete hned vedle tlačítek na uložení editovaného článku.


Stále to nechápete?

Zkuste se podívat na sem nebo obecně na českou wikipedii, kde je spoustu textů co to je wikipedia a jak se s ní má pracovat