Druhý krok - cizí těleso v dýchacích cestách

Z Metodika ZDrSEM
Verze z 28. 5. 2024, 14:27, kterou vytvořil DRobert (diskuse | příspěvky) (! doplnit použití nácvikové vesty! viz diskuze!)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autoři Hana Středová a Barbara Nižnanská

Metodika

Cíl výkladu

Účastník pozná "tiché", závažné dušení a umí na něj zareagovat.

Metodika a dramaturgie tématu:

Téma relativně jednoduché a krátké. Musí obsahovat ukázku efektivního a neefektivního dušení se a ukázku i nácvik správné první pomoci (údery do zad a heimlichův manévr). Je vhodné se k tématu vrátit v dalším průběhu kurzu v simulacích.


Interaktivní prvky/nácviky/simulace

! doplnit použití nácvikové vesty! viz diskuze

Často uvádíme toto téma dušením lektorů (mohou si nabídnout třeba bonbony a následně se začnou dusit), jeden se dusí "hlasitě" a strhává na sebe pozornost, druhý se dusí tiše.

Je vhodné pantomimicky ponouknout účastníky k zásahu, jinak budete přinuceni tiše kašlat až k pádu a bezvědomí.

Při výkladu jednotlivé věci předvádíme - nepopisujeme jak má vypadat Heimlichův hmat, ale naznačíme ho na figurantovi.

Když ukazujeme správné údery mezi lopatky, nebojíme se praštit pořádně a hlavně opakovaně!

Pokud necháme účastníky, aby si údery mezi lopatky i Heimlichův hmat zkoušeli, musíme je předem upozornit že Heimlichův hmat mají jen naznačit,ne ho doopravdy provádět. Je obtížné předvádět Heimlichův hmat na figurantovi větší postavy.

Téma musí obsahovat ukázku dušení i ukázku a nácvik správné první pomoci.

Pasti

 

Obsah

Osnova výkladu

  • (Volitelně) úvodní simulace či předvedení
  • kdo a čím se nejčastěji dusí
  • běžné dušení, riziko a správná pomoc
  • závažné dušení, riziko nerozeznání a správná pomoc
  • nácvik

Výklad pro studenty (v kurzu s dostatečným prostorem pro nácvik KPR dětí)

Stručný úvod: Dušení cizím tělesem (zaskočení, zakuckání) je velmi častá situace, která může vést i k zástavě dechu a nutnosti resuscitace. Nejvíce ohrožení jsou malé děti a starší lidé. Dokud postižený kašle nahlas, nadechuje se, reaguje - podporujte ho v kašli, nechte ho opřít ruce, sledujte ho. Pokud sípe, kašle téměř neslyšitelně a nemůže se nadechnout, střídejte pět rázných úderů mezi lopatky a pětkrát zkuste Heimlichův manévr. Pokud dojde ke kolapsu postiženého - zhroutí se k zemi, nereaguje a nedýchá, je nutné zavolat záchranku a zahájit resuscitaci.

Každý z nás už se určitě něčím dusil. To, že někomu zaskočí, je běžná věc. V naprosté většině však vše dopadne dobře - jelikož nám zaskočí jen tak, že jsme stále schopni se nadechovat, můžeme kašlat a cizího předmětu se tak zbavit. Velice nebezpečný a smrtící je však případ, kdy člověku či dítěti zaskočí tak nešťastně, že mu téměř úplně či úplně ucpe dýchací cesty. Postižený v tu chvíli nemůže kašlat, nemůže na sebe upozornit a velmi rychle ztrácí vědomí.

Jak to tedy poznat?

Náhlý začátek, obvykle při jídle či při hraní. Postižený kašle - buď hlasitě, záchvatovitě, s pauzami na nádech, nebo naopak slabě, sípavě, je vyděšený, mění barvu v obličeji, může vyděšeně gestikulovat.

Co s tím - první pomoc

Zeptejte se: "Dusíš se? Chceš praštit?"

Hlasitý kašel, je schopný se nadechnout a odpovědět:

Pokud člověk nahlas kašle, mezi kašláním se nadechuje, a je schopen slovně odpovědět, situace není tak závažná. Necháme ho se opřít (zafixovat ruce) a podporujeme ho ať pořádně kašle. Kašlání je zdaleka nejefektivnější způsob, jak se cizího tělesa zbavit. Kašlajícího pečlivě sledujeme - stav se může kdykoli zhoršit. Není doporučeno mu "pomáhat" boucháním do zad.

Tichý kašel, sípe, nemůže se nadechnout - u dospělého a dítěte nad 1 rok:

Dýchací cesty jsou zablokované úplně - kašel je tichý nebo žádný, člověk se snaží sípavě nadechnout, vyděšeně na nás kouká, může gestikulovat a svírat si krk. Barva v obličeji - nejprve rudá, brunátná, pak modrošedá. Stav může nakonec vést až k poruše vědomí až k bezvědomí bez dechu.

Tady je zapotřebí naší okamžité akce, postižený je akutně ohrožen na životě!

Postiženého předkloníme, jednou rukou podepřeme zepředu a druhou 5x silně praštíme mezi lopatky. Pokud to nepomůže, zkusíme 5x udělat Heimlichův manévr. Ten se dělá tak, že si stoupneme za dusícího se a zezadu ho obejmeme. Jednu ruku v pěst dáme pod konec hrudní kosti a pod žebra - mezi žebra a pupek. Mačkáme až břicho pod žebry! Druhou ruku na ní a prudce zmáčkneme ruce směrem k sobě. Tím se rychle vytlačí vzduch z plic a je šance že s sebou vytlačí i cizí těleso.

Stále opakujeme 5x úder mezi lopatky a 5x Heimlichův manévr až do doby, kdy postižený se začne sám nadechovat a kašlat, nebo do doby kdy ztratí vědomí. Při ztrátě vědomí se ho snažíme zachytit při pádu, položit na zem, zavoláme záchranku a zahájíme resuscitaci. Mačkání hrudníku může cizí těleso také posunout a uvolnit, vdechy ho zas mohou posunout do jedné z plic, čímž by se cesta do jedné uvolnila, a to by stačilo. Ve chvíli kdy chceme do postiženého vdechnout, zkontrolujeme jestli v puse není nějaké viditelné cizí těleso - pokud ano, vyjmeme ho, jinak po něm nepátráme.

Tichý kašel, sípe, nemůže se nadechnout - u dětí do 1 roku:

Dítě si položíme na koleno - do polohy, jako bychom mu chtěli dát na zadek, ale hlavu co nejníž, aby směřovala k zemi. U menších dětí přidržujeme hlavičku a 5x ho rázně praštíme do zádíček, mezi lopatky. Pokud to nepomůže, otočíme dítě na záda a 5x stlačíme hrudníček, jako při resuscitaci, ale prudčeji. Nadále střídáme 5 úderů mezi lopatky a 5 stlačení hrudníku, dokud dítě neztratí vědomí nebo nezačne dýchat.

Pokud dítě ztratí vědomí, zahajujeme resuscitaci. Začínáme pěti vdechy.

Pokud se postižený při resuscitaci probere, je stejně nutné ho poslat do nemocnice, aby se připadné cizí těleso z plic odstranilo. Postižení u kterých byl proveden Heimlichův manévr, by měli být zkontrolováni v nemocnici z důvodu možného poranění vnitřních orgánů.

Nejlépe se nedusit - prevence

Prevence pro děti: Zejména pro děti do 3 let jsou ústa jedním ze základních poznávacích smyslů. Nebezpečné jsou hlavně oříšky, malé bonbóny, slupky od ovoce (přilepí se na dýchací cesty a funguje jako záklopka). Dále hračky a malé předměty - korálky, hračky z kindervajíček, kamínky, igelitové sáčky (ukousnutý růžek igeliťáku funguje opět jako záklopka), odtržené, či ulomené malé části hraček. U starých lidí je časté zaskočení jídlem - často nejsou schopni jídlo dostatečně rozkousat. Nejnebezpečnější jsou malé předměty - přibližně průměr malíčku postiženého.

Shrnutí

Kašle nahlas, nadechuje se? Podporuj v kašli a sleduj.

Dusí se tiše, poulí oči, nemůže se nadechovat? Střídej 5 úderů mezi lopatky a 5 stlačení nadbřišku. Když ztratí vědomí, resuscituj.

Časté lstivé otázky studentů

Jak pomůže umělé dýchání, když jsou dýchací cesty ucpané? Cizí těleso může se může posunout do jedné z plic, až se zaklíní v některé z menších průdušek. Nebrání dýchání ale může způsobovat přetrvávající obtíže, které jsou shodné s příznaky zánětu průdušek nebo zápalu plic (dráždivý kašel, horečky, vykašlávání hlenů, vzácně krvácení z dýchacích cest). V nemocnici dítě pošlou na bronchoskopii – to je taková hadice s pohyblivým konečkem se světlem a kamerou ovládaná bronchoskopistou, která se zavede v narkóze do dýchacích cest. Lékař je prohlédne a těleso vytáhne. Dýchací cesty vypláchne a posléze nasadí antibiotika.

Co kontrola dutiny ústní? Dusící cizí těleso je v naprosté většině případů prstům a očím nedostupné - nachází se za kořenem jazyka nebo hlouběji.

Rozšiřující obsah pro lektory

Delší video z práce hradeckých záchranářů, na konci případ dusícího se dítěte a řešení cizího tělesa

Sanitka 2 - interaktivní video, také o dušení cizím tělesem

Autoři Hana Středová a Barbara Nižnanská