Diskuse:Náhlá změna stavu - podezření na mrtvici

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

ZPĚTNÝ ODKAZ NA INTRAWIKI


Rizikové faktory

RF mrtvice totiž nejsou totožné s RF AIM (aterosklerózy), překrývají se ALE nerovnají se. Koukl jsem do metodiky a zatím tam je jen "Postižení jsou často starší lidé a platí zde stejné rizikové faktory jako pro infarkt (kouření, obezita, výskyt onemocnění v rodině, vysoký krevní tlak - vše vede ke zvýšenému riziku tvorby aterosklerotických plátů v cévách, mozek nevyjímaje.)"

Což je právě rozdíl od RF u AIM, kde hraje věk a pohlaví klíčovou roli

Na jiném místě je tam "Riziko souběhu hormonální antikoncepce a kouření" Píšu abych nezapoměl, teď se tomu nemohu věnovat --DRobert (diskuse) 21. 12. 2023, 09:46 (+03)



BE FAST a belfast

upraveno 2024

Krny 10/2020 wrote: přechod z akronymu FAST na "BE FAST". Zaregistroval jsem, že v poslední době mladí neurologové používají právě přidání slovíčka "BE" pro:

B - balance, pro náhle vzniklou poruchu rovnováhy a tah do stran v sedě / ve stoje
E - eyes, tedy ztráta zraku na jedno oko, dvojité vidění a pod.

 

V letech 21-23 jsem vytvořil akronym pro zdravotníky, který dosud není světově známý. Pod zkratkou belfast zahrnuje malé příznaky, jiné než ty VELKÉ - pro laiky bych používal stále FAST, případně v dalších "náhlých změnách bych více zmiňoval:

  • „závrať, jakou jsem dosud nezažil“, s pocitem na zvracení či zvracením (zvláště pokud pacient vůbec není schopen stát bez opory)
  • náhle vzniklou poruchu vidění

Více viz Wikiskripta --DRobert (diskuse) 3. 8. 2024, 13:39 (+03)

Mrtvice pro lektory

nelze načíst - soubor MrtviceEXTENSION2019 je v mailech konference

LAický popis

Autoři Reginaldová a spol. publikují v časopise Prehospital Emergency Care studii, jejíž cílem bylo vyhodnotit, zda existují typická slova či fráze, jimiž laičtí volající popisují příznaky CMP. Zjistili, že nejjistěji jde o mrtvici tehdy, pokud laici laici popisují stav - překvapivě - slovem mrtvice :-) V 80% CMP je během hovoru použito jedno ze slov nebo spojení "mrtvice", "slabost/kolabuje", "povislý koutek" nebo "porucha komunikace". [1]

Změnil jsem --DRobert 13. 7. 2012, 07:06 (CEST) odpověď na otázku Proč se mrtvice nejčastěji projevuje právě takhle? protože mi původní odpověď připadla prapodivná V oblastech mozku, které řídí tyto projevy, jsou cévy hodně naohýbané a namáhané, proto tam častěji vznikají aterosklerotické pláty Moje současná odpověď je rovněž pouhý odvar z vzdálených vzpomínek na neurologii - nutno ověřit

zvracení? a další "malé" příznaky

Odstrranil jsem řádku

  • náhle vzniklá nevolnost a zvracení

a z další vyškrtl křeče--DRobert 22. 10. 2013, 22:35 (CEST) ( MUDr. Panek: Samotné zracení jako jediný příznak CMP je vysoce nepravděpodobný, pokud by byl, budou již meningeální příznaky s intenzivní bolestí hlavy či alterace vědomí, což jsou již další symptomy.)

Metodický pokyn ZZS používá jako Hlavní klinické příznaky FAST test (!)

Vedlejší klinické příznaky:

  1. náhle vzniklá kvantitativní nebo kvalitativní porucha vědomí,
  2. náhle vzniklá porucha čití na polovině těla (hemihypestezie, hemiparestezie),
  3. náhle vzniklá setřelá řeč (dysartrie),
  4. náhle vzniklý výpadek poloviny zorného pole,
  5. náhle vzniklé dvojité vidění (diplopie),
  6. náhle vzniklá prudká, atypická, dosud nepoznaná bolest hlavy,
  7. ztuhlost (opozice) šíje,
  8. závratě s nauzeou či zvracením. tak jak???--DRobert 19. 3. 2014, 16:09 (CET)
  9. pacient s náhlou ztrátou zraku na jednom oku (přechodnou – amaurosis fugax, trvalou – retinální infarkt), která je příznakem ischémie oka.

rozdíly mezi muži a ženami v komplikacích aterosklerózy

Legenda: infarkt myokardu (IM), Cévní mozková příhoda (CMP), ischemická cévní mozková příhoda (iCMP), hormonální antikoncepce (HA)

Eva Prokešová se zamýšlí " proč kouření, HA a genetická odchylka nezvyšují i riziko IM u mladších žen?". Otázka byla formulována pro odborníka takto:

Proč u mladých žen vznikají častěji CMP než IM? V obou případech se uplatňuje pozitivní účinek estrogenů. Je možné, že jeho protektivní účinek převáží negativní faktory jako kouření, užívání hormonální antikoncepce čí vrozené nebo získané hyperkoagulační stavy? A jak je možné, že dochází k CMP dříve než k IM? Je to kvůli specifikům cévního řečiště?

prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., FESO, FEAN Neurologická klinika FN a LF UK Fakultní nemocnice Hradec Králové (podzim 2015):

U zen se v patofyziologii cévních prihod (at uz kardiálních nebo cerebrálních) uplatnuji jiné patofyziologické faktory nez u muzu. Na jedne strane si sice uplatnuje Vami zmineny pozitivni (protektivni) ucinek estrogenu, ale jiné pohlavne specificke situace a faktory riziko iktu u zen naopak zvysuji. Jedna se například o p. o. antikoancepci (pro iktus RR 2,75) nebo těhotenství a především pak 6nedělí (pro iktus RR 2,4). V menopauze se už protektivní efekt estrogenu neuplatnuje, ale to se tyka vyssich vekovych skupin.

Nejsou znamy duvody: - proc u zen hormonální substituční terapie snížuje riziko IM, ale ne iCMP - proc je ASA efektivni v primární prevenci iCMP u žen, ale ne u mužů.

Ze studii je u zen (ve srovnani s muzi) znama „podléčenost“ v primární prevenci (tyka se to např. uzivani statinu). U zen se obecne vyskytuje méně aterotrombotických iktů, ale v pripade kardioembolismu maji většinou více embolických komplikací (v různých orgánech). Dále u zen existují biologické odlišnosti efektu léčby ve srovnani s muzi. Pricinou muze byt, ze většina nove vyvijenych léků je testována na laboratorních "myšácích", nikoliv na "myších". Dále je znamo, ze u 80 % léků uvedených na trh mezi roky 1997 a 2000 bylo pozorovano disproporčně více nezadoucich ucinku u žen, coz se vysvětluje jejich odlisnym metabolismem, ale take zpravidla nižší tělesnou hmotnosti.

V pripade rozdilu mezi výskytem CMP nez IM se tedy u mladsich zen upatnuji zrejme hyperkoagulacni stavy s castejsim kardioembolismem.

Preji pekny den,

Roman Herzig

Pro mne i pro Evu je prvotní otázka nadále nejasná, zkusím s tím obšťastnit některého neuurologa, ale od boku bych stále řekl, že pro vznik IM je potřeba větší poškození cévy než pro drobnější tepénky v mozku --DRobert (diskuse) 14. 10. 2015, 11:50 (CEST)

Rizikové faktory navíc

zajímavosti o rizikových faktorech, které bych ale nevykládal (zvyšovat úzkostnost populace není žádoucí: »Nejčastější příčinou ischemické CMP je pokročilejší aterosklerotické postižení, uvolnění trombu nebo sklerotického plátu z některé z větších cév či tepen nebo ze srdce s následným ucpáním mozkových tepen, srdeční arytmie a výjimkou není ani CMP z dehydratace, zejména v létě. K CMP může přispět i delší nepřirozená poloha hlavy, například při několikahodinovém spánku v autě, kdy se jedna z tepen stlačuje v nepříznivé poloze, záklonu či rotaci hlavy,« primář neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr Kalina.--DRobert (diskuse) 14. 10. 2015, 11:53 (CEST)

Chybí TIA