Diskuse:Druhý krok - vnější krvácení

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

ZPĚTNÝ ODKAZ NA INTRAWIKI

Otázka "co dřív" je stále přetřásána zkusil jsem to trochu vylepšit --DRobert (diskuse) 14. 9. 2015, 12:04 (CEST)

Zastavení vnějšího krvácení je v podstatě jediným laickým ošetřením, které má smysl u dýchajícího pacienta po úraze. Lékařská pomoc na místě je nežádoucím zpomalením transportu pacienta do traumacentra. [1]

Výraz "prudké krvácení" je možná lepší než dosud námi používané "masivní"--DRobert 10. 3. 2012, 08:26 (CET)

Histroku o klukovi na plotě jsem prozatím přesunul zpět na wiki--DRobert 6. 12. 2012, 15:12 (CET)

Vzhledem k dlouhému rozhovoru s dr Opltem bych opravdu vypiplal naše doporučení stran škrtidel. Filip má zřejmě problém s tvrzením, "že cévy se uzavřou", jenže tak to opravdu je.--DRobert 8. 12. 2012, 07:47 (CET)


za jak dlouho padne vůl?

Uvádíme: Při krvácení z obou krčních tepen dospělý člověk vykrvácí zhruba do 5ti minut.

Dr Oplt (ZZS Praha) tvrdí že při rituálním podříznutí krávy (pro krávu víceméně poloha v kleče s hlavou u země) - po podříznutí kráva padne cca po 30 vteřinách.

Delší a dobrý článek na téma doby krvácení zde: [2] --Bara (diskuse) 3. 2. 2017, 23:26 (CET)

stlačuj si sám

původně to bylo humorné vyprávění a nikde se to neuvádí tak natvrdo jako u nás. Nemyslím že je to vhodné doporučení a neuváděl bych to v prvním výkladu--DRobert 31. 1. 2013, 16:48 (CET)


proč je CAT úzký

Eva prokešová přeposlala odpoved od panu vojaku: od dr. Matouška jsem dostal za úkol, abych vysvětlil jak je to s šířkou škrtidel. Uváděná míra 5cm je určitě v neutaženém stavu. Protože, když natáhnu běžně dostupné škrtidlo v autolékárničce, tak při max. dotažení se nikdy nedostanu na těch zmíněných 5cm, ale jsme na nějakých cca 3 cm. CAT není pryžové škrtidlo, ale textilní, s gumičkami všitými uvnitř utahovacího popruhu, který svou šířku během utažení již nemění. Existují ale i širší vojenská škrtidla, např. SWAT-T. To je pryžové škrtidlo široké 10 cm. Proto vztahovat požadavky pryžových škrtidel na textilní dost dobře nejde.

PS: hlavně nikde nepište, že se škrtidla povolují po 15 a já nevím kolika ještě minutáchJ. Pro lidi v ČR platí zásada: co utáhnu, to nepovoluju. 90 minut trvalého zaškrcení ještě nikomu nohu nevzalo. To jen pro upřesnění, protože v Afghánistánu těch škrtidel bylo naloženo stovky až tisíce a nikdo nepřišel o nohu z důvodu dlouhodobého zaškrcení (mluvím o době 90-120 minut).

S pozdravem Jan Krutiš [3]