Diskuse:Druhý krok - cizí těleso v dýchacích cestách

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

ZPĚTNÝ ODKAZ NA INTRAWIKI

Podle GUidelines je U DOSPĚLÉHO začátek resuscitace srdeční masáž I U CIZÍHO TĚLESA --DRobert 7. 1. 2012, 09:52 (CET)

Pořád se vzpírám proti standartnímu nácviku Heimlicha - složité, nebezpečné. Pohádku o kohoutkovi a slepičce používáš Ptáku jak? --DRobert 6. 12. 2012, 14:43 (CET)

Udělat v tom nějak jasno, koho vlastně vozit po Heimlichovi do nemocnice... Karel tvrdí, že úplně všichni nejsou třeba. Primář Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny MUDr. Doleček tvrdí, že rozhodně musí všichni na UZ břicha, protože „Riziko je fakt velky“, tady je to psáno tak že děti zejména, takže člověk neví, co ostatní.... Ideální by bylo taxativně vypsat, u koho je to nutny, u koho ne - Jiří Táborský (za velmi důležité považuje --DRobert 6. 12. 2012, 14:43 (CET))

studie, kde se tvrdí, že heimlich prováděný sám sobě je stejně účinný jako když ti ho dělá někdo jinej.. a heimlich o židli je úplně best. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5520267/

Na EPALS mi tvrdili že se má bouchnout-počkat-bouchnout-počkat. Nebyl jasný důvod "učíme to tak". --DRobert (diskuse) 10. 5. 2024, 08:17 (+03)

Jak jsem to dělal s vestou

Na posledním kurzu jsem si nechal postupně namlátit a stlačit břicho od cca 40 lidí. Myslím, že uvést vestu v kolotoči pro malou skupinu je to pravé ořechové. Každý člověk v kurzu provést sérii úderů a následného Heimlicha. Dochází tím k vtištění správného postupu - dostatečně silné údery v sérii a navazující stlačení.

Provedl jsem vždy krátký úvod zdůrazňující tichý kašel a naprostou nezbytnost okamžitého zásahu. Doprovodit výraznou hereckou akcí hlasitého a tichého kašle. U hlasitého předvést fixaci rukou - opření v předklonu. Zdůraznit efektivitu kašle - rychlost pohybu vzduchu předstihuje tornádo. Předvést tichý kašel - kulení očí, snaha se nadechnout, chytání se za krk. Vysvětlit smysl mlácení - otřes hrudníku napomáhá aktivně vykašlat (není to "odpal"). Vysvětlit smysl série - strefit se do okamžiku kdy vydechuje(stále to učím v plynulé sérii, EPALS mne nepřesvědčil) Nechat je na vlastním těle najít nadbřišek, narvat si tam pěst (opravuji, nechám zkusit na sobě)

Série mlácení a následného stlačování, vždy s hereckou akcí a následným výdechem a opoděkováním za záchranu života. Mezi jednotlivými účastníky vždy stáhnout vestičku dolů. Zadní blok mezi rameny, měch s "tracheou" dolů. Při tom povídám, odpovídám na dotazy, rozvíjíím stručný úvod. Mluvím o místech, kde se těleso zasekne, jak je veliké, co s dětmi, ...

Nakonci mluvím o zahájení resuscitace a shrnu

Negativa - Vesta neumožní správné uložení rukou (pupík předního měchu je nutné neustále posouvat, ale stejně je někde jinde). V případě nejistoty nechávám účastníka lokalizovat na sobě. - Efektní "vystřelení" se nepodaří všem - zde z žen středního věku to bylo tak 2/6. Od začátku zdůrazňuji, že je nutné těleso uvolnit a posunout, pak ho už kašlající vyfoukne sám. Chválím a děkuji každému, kdo stlačí s dostatečnou razancí. Špunt se většinou posune na vršek plastové průdušnice - ukazuji, že "se dostal do pusy, a můžu ho vyplivnout". --DRobert (diskuse) 10. 5. 2024, 08:17 (+03)