Diskuse:Bolest na hrudi - podezření na infarkt

Z Metodika ZDrSEM
Přejít na: navigace, hledání

ZPĚTNÝ ODKAZ NA INTRAWIKI

Pořád mám pocit, že téma je příliš neseno v duchu každá bolest je od srdce. Jak říci bojíme a tak pro sichr radši voláme aby to nevedlo k oslabení závažnosti tématu.--DRobert 7. 5. 2013, 08:09 (CEST)

 

disekce aorty a ACP

Ve skriptech první pomoci pro 3. LF (http://www2.lf3.cuni.cz/opencms/export/sites/www.lf3.cuni.cz/cs/pracoviste/anesteziologie/journal/galerie-download/prvni-pomoc.pdf) je napsáno, že:

Disekující aneurysma aorty • Obtížně odlišitelné od IM (může spoluprobíhat – uzávěr koron. tepny při proxim. dissekci u Ao chlopně) První pomoc: Postup je jako u infarktu myokardu, ale nepodáváme Acylpyrin.

Tak jsem se jen chtěla zeptat, jestli je nějaký ukazatel, podle kterého je možné se rozhodnout, zda Acylpyrin ano či ne, nebo jestli je výskyt disekce aorty tak ojedinělý, že se acylpyrin vyplatí risknout vždy...

Eva Prokešová

Jen se ozývám, že jsem to nezasklil. Doporučení není jasné. ACP určitě krvácení zhorší, ale disekce je problém, který se sražením krve stejně nezastaví. Proto je podání ACP podle mne přijatelné. Samozřejmě také platí že výskyt disekce je mnohem vzácnější. Spíš se teď začíná zvažovat obecné riziko ACP. Nevím jesstli to máme vyhodit. V rámci TAPP se to už nedělá ...--DRobert (diskuse) 14. 10. 2015, 12:11 (CEST)

k přepsání do dotazů

Čau, díky za aktualizaci. Trošku mě zarazila věta "Čekat na zlepšení má tedy smysl maximálně 20 minut." Učím (mám to však od někoho z vás, zdroje neznám), že bolest může právě postupně polevovat (?v horizontu jednotek až desítek minut?), tím jak sval odumírá. Takže se může zdát, že se stav lepší, ale přitom to je naopak. Pokud to tak opravdu je, vnímám takové doporučení jako problematické...

Definice přechodné a neškodné bolesti na hrudi (latinsky angina pectoris) je právě to zmizení po minutách či po podání léků (nitroglycerinu). Pokud klidová bolest trvá déle jak 20 minut a nebo neustupuje po nitroglycerinu, může jít o infarkt myokardu. http://www.ikem-kardiologie.cz/cs/pro-pacienty/co-u-nas-lecime/angina-pectoris/

Srdce musí pracovat, takže i bolí, odumření nervů a počátek vzniku jizvy je v řádu dnů. Jsou sice i tzv němé infarkty (zcela bez příznaků), ale ty nebolí od začátku.

Moc by mě zajímalo, kdo si vymyslel zkratku, "když srdce přestane za chvilku bolet, je to tím že už odumřelo" :))))))))))))))))

LSD k tématu

Co když někdo přechodí infarkt?

Preventivní stránka o ukončení kouření

Počet kuřáků činí 2 250 000 (28 % populace starší 18 let) • Kouření dle pohlaví: ženy 23 %, muži 36 % • Dle údajů WHO (World Health Organization), téměř 17 % lékařů a 40 % sester kouří.

Tabákový kouř je karcinogenní • Obsahuje > 4 000 chemických látek • Z nich je cca 100 karcinogenních • Některé látky mají bezprahový efekt = nejsme schopni určit bezpečnou dávku, i jedna molekula může potenciálně způsobit nádorové bujení.

Pasivní kouření • = složen z hlavního proudu kouře (main stream, MS) + vedlejšího proudu kouře (side stream, SS) • IARC – INTERNATIONAL AGENCY FOR RESEARCH ON CANCER OF WHO • Tabákový kouř = karcinogen třídy A • kategorie prokázané lidské karcinogeny (2004) Co je velmi důležité? • Pochopit závislost na tabáku jako nemoc (Dg. F17 dle MKN-10) V ČR † 18 000 ročně na následky kouření → tj. 50 † denně. • Chránit sebe a naše okolí před škodlivými látkami, které se v cigaretovém kouři nacházejí. Cca 2 000 † na pasivní kouření ročně. • Nebagatelizovat kuřáctví. Kuřáci chtějí přestat kouřit lze jim v tom pomoci • 2 250 000 milionů kuřáků v ČR (100 %) • 1,75 milionů kuřáků by chtělo přestat kouřit (70 %) • 1 milion kuřáků to zkouší každý rok (40 %) • 50 tisíc kuřáků přestane kouřit (1 – 3 %) – bez profesionální pomoci; „jen tak“

Kateřina Malá UVNPod čarou

Tento skvostný vzorek vědomluvy tu budiž ponechán pod čarou jako památník nesrozumitelnosti lékařského vyjadřování ve snaze vzdělávat  :) (Robert)

Nitráty fungují uvolňováním kysličníku dusnatého NO Hlavními příznaky předávkování jsou: pokles krevního tlaku pod 90 mmHg, bledost, pocení, nitkovitý puls, vysoká tepová frekvence, bolesti hlavy, slabost, závratě, pocit na zvracení, zvracení, průjem. Methemoglobinémie (přítomnost hemoglobinu, který není schopen přenášet kyslík) byla zjištěna u pacientů, kteří byli předávkováni jinými organickými nitráty. V průběhu biotransformace isosorbiddinitrátu se uvolňuje ion, který indukuje methemoglobinémii a cyanózu s následnou tachypnoí, anxietou, ztrátou vědomí a zástavou srdce. Nelze vyloučit, že předávkování isosorbiddinitrátem může způsobit i tento nežádoucí účinek. Při předávkování velmi vysokými dávkami se může zvýšit nitrolební tlak. To vede k řadě cerebrálních symptomů.