Metodika:Portál Metodika

Z Metodika ZDrSEM
Verze z 6. 4. 2020, 14:16, kterou vytvořil Standa (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Tato stránka odkazuje na webové stránky, které lektor první pomoci může použít při své práci, naleznete zde šíře zaměřené odkazy, témat…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Tato stránka odkazuje na webové stránky, které lektor první pomoci může použít při své práci, naleznete zde šíře zaměřené odkazy, tématické jsou na příslušných stránkách serveru metodika.zdrsem.cz

Vzdělávací programy pro samostatné použití

 • Sanitka2 Interaktivní video (dušení dítěte, úraz, infarkt, kolaps-křeče celého těla, popálení, autonehoda) Vytvořeno Vzdělávacím centrem pražské ZZS.Doporučujeme (jeden z mála přínosů seriálu Sanitka 2)!
 • Bernardýn Benny on-line kurz pro děti a duchem mladé. Asociace "Záchranný kruh", ZDrSEM spolupracoval na textech

Příručky první pomoci

 • ZDrSEM -Postupy první pomoci - kompaktní přehledný materiál pro laika, určen k volnému nekomerčnímu šíření. Několik stránek, jednoduchý jazyk, ani slovo navíc. Pište nám svoje výhrady, budeme Vám za ně vděčni.
 • První pomoc nejsou žádné čáry - minipříručka první pomoci vedoucího dispečinku pražské ZZS dr. Ondřeje Frańka - online k přečtení, či v papíru k zakoupení. Méně stručná, než předchozí materiál ale stále snadno stravitelná DOPORUČUJEME!
 • Příručka pro mediky 3.lf UK integrovaná videa
 • Standardy Červeného kříže - verze 2017 Nejsou příliš vhodné jako učebnice, ale velmi vhodné jako referenční příručka. Spoluautor člen ZDrSEMu.
 • Aplikace pro Smartfouny Aplikaci První pomoc vydal Český červený kříž a je určena pro telefony s OS Android a Apple iOS. Lze ji stahovat i na SD karty. Její kvalitu dosud neznáme.
 • v papíru:První pomoc není věda ( Mgr. E. Bernatová) dostupná via Český červený kříž

Metodické materiály

Prohlédněte si a stáhněte videa

1. Kardiopulmonální resuscitace doporučujeme
2. Pravidla FIS
3. Rizika pohybu v horách
4. První pomoc v tělesné výchově
5. Použití resuscitační masky
6. Zdravý životní styl ve školách z pohledu bezpečnosti

Soubory videí

Laická a odborná resuscitace

 • Výukové video resuscitace belgických hasičů záchranářů, je klíčovým materiálem ve výuce resuscitace. Podle našeho názoru se jedná o JEDINÉ zcela bezchybně provedené výukové video od prvotního spatření až po odvoz záchrannou službou. Jeho použití může završit komplexní výuku, v připadě nedostatku času, lze 15 minutovým videem a následnou alespoň 20 minutovou diskusí udělat sice nezážitkový ale v půlhodině ucelený vhled do problematiky resuscitace.
 • Metronomem k resuscitaci se může stát nejen popíkové Staying alive (BeeGees), ale i tvrdší Another One Bites The Dust (Queens), jehož text (volně přeloženo "Další žere hlínu ...") je přímo určen pro vyhořelé záchranáře. Výběr písní je veliký
 • Lapavé dechy během resuscitace Pozoruhodné video projektu První pomoc prožitkem (Ve škole i mimo ni, zs). Dr.Franěk zde velmi realisticky předvádí lapavé dechy před zahájením i během samotné resuscitace.

Dopravní nehody - informace a prevence

 • [/www.youtube.com/watch?v=HeUX6LABCEA Pod 40km/hod většinou chodce nezabijeme], zato nad 60 km/h většinu
 • Poetické doporučení k používání pásů

Prevence úrazů dětí

 • Bezpečnostní audit domova - přínosná příručka pro rodiče - nejvíc úrazů se stává v domácnosti a najít pasti na Vaše dítě nemusí být snadné. Vydala společnost Dětství bez úrazu

Zákonné normy

1. ledna 2014 vstoupila v platnost novela Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti.

Tato novela s číslem 422/2013 Sb. mění vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb., (a její pozdější měny č. 148/2004 Sb. a 320/2010 Sb.), přičemž paragrafy 1 až 10 původní vyhlášky, týkající se umístění zotavovací akce, prostorových podmínek, ubytování, zásobování vodou, odstraňování odpadu, stravování a režimu dne na zotavovacích akcích zůstávají beze změn. Změny se týkají výhradně příloh.

106/2001 Sb - VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotnictví ze dne 2. března 2001 o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti - Změna: 422/2013 Sb. změny vyznačeny zeleně, článek k novelizaci

Vyhláška o první pomoci, nyní platná na Slovensku, která může velmi rychle platit i u nás

Dále ZÁKON č. 258/2000 Sb a zákon o autoškole

Práce 155

http://www.ppomoc.cz/nahravky-155/ Nahrávky vznikaly ve studiu, ale operátorky jsou skutečné operátorky ze záchranky, aktéři jsou najatí herci, doplněné efekty.

Blog záchranáře Jana Bradny, velmi lidský a výborně psaný

Metodické cvičení pražská 155

Popáleniny

Fotografie popálenin a popis mechanismu jejich vzniku

NEW web http://www.vagonari.cz/ , zaměřený na tenagery. Video Jedna blbá fotka má obrovskou sílu a je dobré ho šířit a používat. V drsnosti nepředčí soubor fotografií. Rozhovor o problému v DVTV je spíše informativní pro lektory

Další odkazy

naleznete u konkrétních témat, zde jen některé často odkazované

Krvácení ze stehenní tepny v realitě

Tucet příčin a jedna navíc MUDr. Robert Pleskot uvádí příčiny poruchy vědomí snáze zapamatovatelnou formou.

Použití laické injekční stříkačky s adrenalinem při alergickém šoku - video

Virální písnička na videu o mrtvici (anglicky Postup FAST)

Virtuální prohlídka vrtulníku liberecké záchranky

Sbírka mýtů o první pomoci autoři ZDrSEM

a jiná sbírka mýtů autor Michal Macourek

Dopravní výchova pro děti Aplikaci vydala Asociace Záchranný kruh, určena pro telefony s OS Android a Apple iOS. Lze ji stahovat i na SD karty. Její kvalitu dosud neznáme.

Obsah autolékárničky s návodem k použití. Prezentační show ve stylu Horsta Fuchse - video projektu První pomoc prožitkem (Ve škole i mimo ni, zs).

Pakárny na konec

https://www.youtube.com/watch?v=7XKApM_s0Sg

https://www.youtube.com/watch?v=7XKApM_s0Sg

https://www.youtube.com/watch?v=qJAaI6iGCOk